Dariusz Dolański


Dariusz Sławomir Dolański, urodzony 3 marca 1966 roku w Słubicach, jest znanym polskim historykiem, który koncentruje się na badaniach z zakresu historii nowożytnej, historii kultury oraz historii historiografii. Posiada tytuł profesora nauk humanistycznych, a także angażuje się w pracę dydaktyczną jako nauczyciel akademicki.

Od 2001 roku, Dolański jest związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Zielonej Górze, która obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Zielonogórski. Jego działalność naukowa i edukacyjna przyczyniła się do rozwoju wiedzy w dziedzinach, w których się specjalizuje, a także do kształcenia kolejnych pokoleń studentów.

Życiorys

Dariusz Dolański przyszedł na świat w 1966 roku w Słubicach, lecz swoje dzieciństwo oraz wczesną młodość spędził w Cybince, gdzie zakończył naukę w szkole podstawowej w 1981 roku. Po tym okresie kontynuował edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Słubicach, które ukończył w 1985 roku, uzyskując tym samym świadectwo maturalne.

W latach 1985–1990 studiował historię na Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze, gdzie osiągnął tytuł magistra. Po zakończeniu tych studiów, podjął pracę jako asystent w Instytucie Historii na macierzystej uczelni. W tym czasie miał okazję uczestniczyć w licznych stażach oraz stypendiach naukowych w takich krajach jak Holandia (1990), Czechosłowacja (1991) oraz Niemcy (1994, 1997 i 2002).

W międzyczasie, w 1996 roku obronił na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracę doktorską pt. „Reformacja w księstwie głogowskim”, napisaną pod kierunkiem prof. Barbary Janiszewskiej-Mincer. Po uzyskaniu tytułu doktora, Dolański otrzymał stanowisko adiunkta. W 2003 roku Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizując się w historii nowożytnej, na podstawie rozprawy o tytule „Zachód w polskiej myśli historycznej czasów saskich”.

Niedługo po tym objął stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz kierownika Zakładu Historii Nauki i Kultury. W latach 2005–2016 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Historii UZ, a 4 marca 2015 roku uzyskał tytuł naukowy profesora.

Działalność naukowa

Dariusz Dolański to naukowiec, którego badania koncentrują się na różnorodnych aspektach historii nowożytnej oraz kultury i historiografii. W szczególności interesuje się edukacją historyczną, zagadnieniami dziedzictwa kulturowego oraz ewolucją życia intelektualnego na Ziemiach Zachodnich po zakończeniu II wojny światowej. Pełnił rolę promotora dla dwóch prac doktorskich oraz recenzenta trzech innych.

Jako aktywny naukowiec, Dolański uczestniczy w działalności licznych krajowych towarzystw naukowych. Należy do Lubuskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym, a także Polskiego Towarzystwa Historycznego. W swojej karierze zajmował funkcję prezesa zielonogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego przez trzy kadencje, a obecnie znajduje się w zarządzie centralnym tego towarzystwa. Jego publikacje ukazują się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Dodać należy, iż Dolański zasiada w komitetach redakcyjnych serii wydawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie im Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczył także w międzynarodowych projektach badawczych, w tym w polsko-niemieckim przedsięwzięciu „Zrozumieć historię – kształtować przyszłość”, które zaowocowało powstaniem materiałów pomocniczych do nauczania historii determinowanej przez okres 1933-1949. Materiały te zostały przeznaczone dla polskich i niemieckich szkół znajdujących się w obszarze pogranicza.

Obecnie Dolański jest także członkiem sieci ENGLOBE, która jest finansowana w ramach 7 Programu Ramowego, uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych funduszy naukowych Unii Europejskiej. Jego współpraca obejmuje renomowane ośrodki naukowe z krajów takich jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia oraz Turcja. Pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Studiów Zielonogórskich”, które są rocznikiem wydawanym przezMuzeum Ziemi Lubuskiej, a także jest inicjatorem i współredaktorem rocznika „In Gremium”.

W 2003 roku Dariusz Dolański zdobył nagrodę naukową miasta Zielona Góra. Do roku 2009 pełnił także zaszczytną rolę członka kapituły Lubuskiego Wawrzynu Naukowego.

Wybrane publikacje

Oto niektóre z wybranych publikacji Dariusza Dolańskiego, które podkreślają jego wkład w historię i kulturę Zielonej Góry oraz szeroko pojętej nauki historycznej.

  • Tadeusz Kuntze – malarz rodem z Zielonej Góry (1733-1793), Zielona Góra 1993,
  • Zielona Góra do 1945 roku. Źródła i literatura, Zielona Góra 1994, redaktor,
  • Matura z historii. Poradnik dla nauczyciela i ucznia, Zielona Góra 1995,
  • Zachód w polskiej myśli historycznej czasów saskich. Nurt sarmacko-teologiczny, Zielona Góra 2002,
  • 50 lat Polskiego Towarzystwa Historycznego w Zielonej Górze, Zielona Góra 2005,
  • Religijność na polskich pograniczach w XVI-XVIII wieku, Zielona Góra 2005,
  • Zrozumieć historię – kształtować przyszłość. Realizacyjne koncepcje nauczycieli, Wrocław 2008,
  • Profesor Hieronim Szczegóła. W 80. rocznicę urodzin, Zielona Góra 2011,
  • Zielonogórska droga do uniwersytetu, Zielona Góra 2012.

Przypisy

  1. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na 11.11.2012 r.
  2. Strona ZHNK UZ. ih.uz.zgora.pl. [dostęp 11.11.2012 r.]
  3. Reformacja w księstwie głogowskim w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 11.11.2012 r.]
  4. Zachód w polskiej myśli historycznej czasów saskich w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 11.11.2012 r.]
  5. Prof. Dariusz Sławomir Dolański, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 13.11.2012 r.]
  6. a b c d e f g Biografia na stronie "Słubice24.pl" [dostęp 11.11.2012 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Angelika Kuźniak | Antoni Humeniuk

Oceń: Dariusz Dolański

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:7