W 2025 roku Polska obchodzi stulecie obecności kobiet w Policji. Historia ta sięga lat 20. XX wieku, kiedy to w reakcji na zmieniające się środowisko przestępcze wprowadzono kobiece struktury policyjne. Celem ich powołania było przede wszystkim skuteczniejsze zwalczanie przestępczości oraz lepsza ochrona społeczności, szczególnie kobiet i dzieci. Z tej okazji warto przypomnieć początki i osiągnięcia kobiet w polskiej Policji.
Początki policji kobiecej w Polsce datują się na 1925 rok, kiedy minister spraw wewnętrznych, Cyryl Ratajski, zainicjował utworzenie struktur mających na celu walkę z handlem ludźmi oraz zjawiskami negatywnymi w społeczeństwie. Na pierwszym kursie przeszkolono zaledwie 30 kobiet, a ich zadania skupiały się głównie na problematyce związanej z nierządem i sutenerstwem. Dowódcą tej pionierskiej grupy była Stanisława Filipina Paleolog, która miała wpływ na rozwój kobiecej policji w Polsce, organizując szkolenia oraz inspekcje w jednostkach tej formacji.
Praca kobiet w Policji była nie tylko nowością, ale również wyzwaniem. Policjantki musiały zmierzyć się z nieufnością społeczeństwa, które krytycznie oceniało ich obecność w mundurze. Jednocześnie ich rola w społeczności znacząco ewoluowała. Z czasem przestały być jedynie wyspecjalizowane w problematyce przestępczości związanej z kobietami, a zaczęły pełnić bardziej różnorodne funkcje, angażując się w pracę wychowawczą czy prewencyjną.
W obecnych czasach w polskiej Policji służy już ponad 38 tys. kobiet, co pokazuje, jak bardzo ta formacja się rozwinęła przez ostatnie sto lat. Policjantki pełnią kluczowe role w różnych obszarach działań policyjnych w kraju. To z pewnością dowód na to, że ich wkład w bezpieczeństwo społeczne jest nieoceniony, a stulecie kobiet w Policji to moment, w którym warto podkreślić ich niezastąpioną rolę.
Źródło: Policja Słubice
Oceń: 100 lat kobiet w Policji w Polsce
Zobacz Także